Razgovarali smo s Ivanom Rosom, kandidatom za gradonačelnika Makarske
Prema više provedenih anketa, uz Zorana Paunovića koji zauzima prvo mjesto, borba za ulazak u drugi krug izbora za gradonačelnika vodi se između nezavisnog kandidata Ivana Rose Duska i HDZ-ove Martine Mustapić Glibota.
Odličan povod za razgovor s Ivanom Rosom. Zanimalo nas je ono što ga do sada nisu pitali. Kako Dusak gleda na prostorno-planske politike grada? Stavljanje UPU „Platno“ van snage, rasprodaju gradskih i državnih parcela, zaštitu Osejave…
Također, zanima nas i što bi radio ako bi ga Makarke i Makarani izabrali za gradonačelnika.
Ivan Roso u Makarskoj je poznat kao ugostitelj, trgovac, poduzetnik i osnivač prvog Božićnog grada.
Rođen je 1958. godine, a kako kaže, njegov glavni projekt su – Ljudi, pa će ako bude izabran, najviše brige posvetiti umirovljenicima, mladima, socijalnim slučajevima i napuštenim životinjama, za koje bi, obećava, izgradio azil.
-Što mislite o terenima na Osejavi? Podržavate li stavljanje UPU Platno van snage?
Ivan Roso: Makarska nije samo turistički već i sportski grad u kojem djeluje jako puno uspješnih sportskih klubova, ali se sportom bave i mnogi rekreativci. Smatram da Makarskoj treba više sportskih sadržaja, a kada je u pitanju stavljanje van snage UPU Platno, mišljenja sam kako je to bilo opravdano zbog neoborivih činjenica koje se odnose na Prostorni plan Splitsko-dalmatinske županije od 2013.godine koji je uslijedio nakon donošenja UPU Platno 2011. Dakle, UPU Platno kakav je donedavno bio na snazi nije bio usklađen sa županijskim Prostornim planom i kao takav nije mogao egzistirati jer bi u suprotnom bio nezakonit. Nisam pobornik forsiranja izgradnje sportske infrastrukture na Platnu jer vjerujem da ima i drugih lokacija, no ruku na srce, takva lokacija bila bi vjerojatno jedna od najatraktivnijih u Svijetu.
-Kako vidite budućnost prostorno-planskih politika Grada? A kako gledate na prošlost (Prostorni planovi 2020., 2023.)?
Ivan Roso: Iako bi se o prostornim planovima koji se odnose na Grad Makarsku mogle pisati knjige, ovdje ću biti vrlo kratak. Za vrijeme HDZ-a Prostorni plan je bio previše liberalan i stječe se dojam da se istim pogodovalo građevinskom lobiju zbog čega i dan danas gledamo šumu građevinskih dizalica na cijelom prostoru Makarske. SDP-ov Prostorni plan otišao je u kontra smjeru i onemogućio te iste investitore da grade onako kako je bilo dozvoljeno za vrijeme HDZ-a. Dakle, govorim o dvije potpune krajnosti i slobodno mogu reći da sam za zlatnu sredinu. Što to znači? Makarska se mora širiti, mora se razvijati, ali ne pod svaku cijenu. Aktualnim Prostornim planom investitori su dovedeni do točke kada su zbog ograničenja stambenih jedinica po objektu morali značajno podignuti cijene, a onda su kupci tih kvadrata mahom strani državljani koji si to mogu priuštiti jer domaće stanovništvo, mladi ljudi ne mogu plaćati kvadrat stana 4 ili više tisuća eura. Nemojte me krivo shvatiti jer nisam ni za prethodni Prostorni plan kojim je omogućena tzv. monstrum gradnja, a zbog čega Makarska u očima mnogih izgleda kao betonsko čudovište. Kompromisa mora biti i posebno ću se založiti za izmjene i dopune Prostornog plana kako bi se definirali uvjeti gradnje uz nužnu kontrolu te inzistiranje na kontinuiranom očuvanju i stvaranju novih zelenih površina. Kratko dodatno pojašnjenje. Mnogi su građevinari primjerice, da bi udovoljili uvjetima, ispred zgrada posijali travu, stavili malo cvijeća, koji grm da bi nakon dobivanja uporabne dozvole, iščupali to cvijeće i travu i „posadili“ betonske kocke. Takve i slične probleme ću riješiti kroz kontinuirani nadzor i bolje definiran Prostorni plan.
-Što mislite o prodaji Osejave? (državna zemlja između Petra Pana i Olme)
Ivan Roso: Za tu parcelu, koliko mi je poznato, zainteresirani su s jedne strane Grad Makarska, a s druge strane jedan privatni poduzetnik koji bi tamo gradio hotel. Grad Makarska na toj lokaciji planira sportske sadržaje i to pozdravljam. Isto tako, Makarskoj nedostaje kvalitetnih smještajnih kapaciteta. Obzirom da je prodavatelj tih cca. 1.100 m2 Repubilka Hrvatska odnosno Hrvatske šume, kao legalist smatram da vlasnik ima interes prodati onome tko ponudi više. Isto tako, poučeni negativnim iskustvima aktualne gradske uprave na čelu sa Zoranom Paunovićem koji je na darovanoj zemlji od strane države, odnosno na Peškeri zamislio nekoliko betonskih objekata, pa se pred izbore predomislio ulažući 6,5 milijuna eura, moram reći da Paunoviću nije za vjerovati. Podsjećam, država je zemljište na Peškeri darovala Gradu Makarskoj s klauzulom da se tamo ne smije graditi da bi onda Zoran Paunović naručivao puste projekte koji su predviđali gradnju. Zašto to govorim? Zato što ne vjerujem Paunoviću kada kaže da bi između Petra Pana i Olme gradio sportske sadržaje. Prema tome, neka na natječaju pobijedi bolji!
-Sutra kada bi RH odnosno Hrvatske šume odlučile prodati i druge dijelove Osejave, kao legalist, smatrali bi da je to njihovo pravo? pa tko ponudi više?
Ivan Roso: Kao građanin, volio bih da je Osejava vlasništvo svih nas građana Makarske odnosno Grada Makarske. Smatram da je Osejava neotuđiv dio Makarske , ali s druge strane moramo poštovati zakone, Zakon o vlasništvu, Zakon o obveznim odnosima i druge zakone. Htjeli mi to ili ne, država je vlasnik više zemljišta na prostoru Makarske kao što je to slučaj i u drugim gradovima. Država može darovati zemljište ili ga može prodati i to je njihovo pravo koje mi kao Grad ne možemo dokinuti. Možemo lobirati, tražiti, vršiti legitimni pritisak da nam zemljište daruju, ali ih ne možemo prisiliti. Kao gradonačelnik sam dužan poštivati ustavno-pravni poredak i zato sam i prije i sada istaknuo da sam legalist.
-Zemljište je državno, ali je zapravo županija ta koja ga stavlja na bubanj. Tu nemate ovlasti, OK. Što onda kažete o mogućoj prodaji gradskog parkinga u Donjoj luci (Šumica)?
Ivan Roso: Valja pričekati rezultate lokalnih izbora. No, ako mene pitate kakvu bih ja odluku donio o prodaji, postavio bih se odgovorno. U prvom redu, protiv sam prodaje gradskog blaga, no ne pod svaku cijenu. Dakle, sjeo bih za stol sa svojim suradnicima, prikupio bih sve relevantne informacije, proveo kvalitetnu i argumentiranu raspravu i onda donio odluku da se ne prodaje ili prodaje. U ovom trenutku nemam dovoljno informacija da bih decidirano odgovorio na pitanje.
-Što mislite općenito o rasprodaji gradske imovine?
Ivan Roso: Grad Makarska je u prošlosti rasprodao jako puno gradske imovine, zapravo imovine građana, a ja takvu politiku „brze zarade“ na štetu građana ne mogu podržati. Zahvaljujući takvoj politici Grada, ostali smo bez nekih od najvrjednijih nekretnina u našem gradu koje su kasnije, gotovo u pravilu, pretvorene u beton, pa danas imamo Makarsku koja je nekad bila biser u arhitektonskom smislu, kao kako mnogi navode, brazilske favele. Doduše, ne bih se složio sa tako strogim viđenjima našeg grada jer mislim da promišljenom politikom još uvijek možemo na neki način spasiti Makarsku od betona.
-Što mislite o stanju u gradu? Kako danas vidite Makarsku?
Ivan Roso: „Makarska je kao turistički biser Jadrana nekoć davno bila primjer kvalitetnoga grada. Danas imamo grad koji je nazadovao i u kojem više nemamo rodilišta ni funkcionalni Dom zdravlja, a izvan turističke sezone Makarska je zamrli grad u kojem se ništa posebno ne događa. Želim vratiti sjaj Makarskoj, koja ponovno mora postati perjanica hrvatskog turizma, ali ne samo to. Želim da Makarska postane grad u kojem će svoje obitelji zasnivati mladi ljudi, u kojem će biti posla i u kojem će građani treće životne dobi živjeti dostojnim životom.
Osim umirovljenicima, posebnu pažnju posvetit ću našim đacima, studentima, djeci s posebnim potrebama i napuštenim životinjama i budite sigurni da stojim iza svake riječi.“
S obzirom na činjenicu da mnogi kandidati od izbora do izbora obećavaju građanima brda i doline, a kada preuzmu vlast, zaborave na ono što su govorili, Roso kaže da nema potrebe obmanjivati Makarane.
-„Imam iza sebe bogato životno iskustvo i veliku želju da kao dokazani lokalpatriot pomognem svome gradu i mojim dragim sugrađanima s kojima dijelim probleme, brige i kritike. Nemam potrebu obmanjivati svoje sugrađane samo da bih se dočepao gradonačelničke fotelje.“
-Je li projekt žičare Makarska – Biokovo, koji ste spominjali prilikom objave kandidature, ostvariv?
Ivan Roso: „U ovu izbornu avanturu nisam ušao sam. Mjesecima sa svojim prijateljima, kolegama i suradnicima okupljam snažan tim koji je spreman preuzeti odgovornost upravljanja gradom i jedan od zadataka je da privučemo zdrave investitore u Makarsku. Betonizacija nam je skoro došla glave i vrijeme je za projekte koji će našem gradu donijeti prosperitet, egzistenciju za mnoge, ali i konkretnu korist za sve one koji se bave turizmom kao najvažnijom industrijom u Hrvatskoj.
U više navrata sam sa svojim suradnicima posjetio grupu investitora koji su spremni izgraditi žičaru i eksploatirati je najmanje 30 ili više godina, nakon čega bi prešla u vlasništvo Grada. Izrazili su spremnost do kraja godine započeti s izradom projektne dokumentacije te uistinu početi izgradnju žičare, a svemu će prethoditi i pismo namjere prema Gradu.
Žičara će Makarskoj donijeti cjelogodišnji turizam, nova radna mjesta i profit za velik dio naših sugrađana.“